Kandidát KDH na tento post Vladimír Palko sa včera o tejto téme odmietol rozprávať. Povedal dokonca, že nevie, čo hovoril Hrušovský v médiách. Na otázku, prečo KDH tak silno chce práve vnútro, neodpovedal.
Mlčí aj Ivan Šimko. Je toho názoru, že ak aj KDH niečo povedalo, dohoda znela nepovedať nič a on ju dodrží.
Predseda SMK Béla Bugár nechce o súboji medzi Šimkom a Palkom hovoriť. „Keby som aj niekoho preferoval, patrí to na koaličnú radu,“ povedal. „Politiku budeme robiť vnútri a budeme informovať o výsledku.“ Podľa našich informácii SMK Palka ako ministra vnútra nechce.
Povedať meno kandidáta, ktorého preferuje ANO, odmietol aj Pavol Rusko. Na otázku, či bol spokojný s prácou ministra Šimka v rezorte, odpovedal: „V zásade áno.“
O miesto ministra vnútra KDH už raz prišlo. Najprv len formálne, keď Ladislav Pittner vstúpil do SDKÚ, v roku 2001 aj fakticky, keď Pittner odišiel z funkcie. Aj keď malo vtedy miesto podľa dohody patriť KDH, premiér Dzurinda za Pittnerovho nástupcu určil Ivana Šimka. KDH sa potom rozhodlo, že už nebude chcieť žiadne ministerské kreslo.
Pre Vladimíra Palka sa po voľbách naskytla druhá šanca. V máji 2002 Pittner dokonca vyhlásil: „Vladimír Palko po stránke kontinuity by bol mojím skutočným nástupcom.“
Šimko po svojom príchode na ministerstvo vymenil viacero policajných funkcionárov a nastolil nový trend v informovaní a aj v politike rezortu. Zahraničie ho vníma pozitívne.
Čo by s rezortom urobil Palko, nie je jasné, ale s bezpečnosťou isté skúsenosti má. V minulosti bol šéfom Federálnej bezpečnostnej služby na Slovensku a posledné štyri roky pôsobil v parlamente ako šéf brannobezpečnostného výboru.
Ešte stále sa uvažuje, že Vladimír Palko by namiesto ministra vnútra mohol byť aj ministrom obrany. Podľa našich informácií má však výhrady proti Palkovi zahraničie, okrem iného aj pre jeho výroky o USA. Nedávno povedal, že po tom, ako odíde naša jednotka do Afganistanu, by nás Spojené štáty nemali kádrovať, a „ak si chceli USA ponechať voľnú ruku, potom nás nemali žiadať o pomoc“.
(mož, miš)